Preferencje rodzinne na innych zasadach
Małżonkowie rozliczą się razem już za rok zawarcia związku. Samotny rodzic nie skorzysta już ze wspólnego rozliczenia, ale w zamian odejmie od podatku 1500 zł.
Polski Ład wprowadza duże zmiany w najpopularniejszych preferencjach podatkowych: we wspólnym rozliczeniu małżonków oraz samotnych rodziców. Małżonkowie będą mogli złożyć wspólne zeznanie już za rok zawarcia małżeństwa. Nowe przepisy likwidują natomiast możliwość rozliczenia z samotne wychowywanym dzieckiem. W zamian rodzice odliczą od podatku ulgę wynoszącą 1500 zł. Jednak w większości przypadków efekt finansowy będzie dla nich niekorzystny.
Już na początek
Zmieniony art. 6 ust. 2 ustawy o PIT zakłada, że małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy albo od dnia zawarcia związku do ostatniego dnia roku podatkowego – gdy związek ten został zawarty w trakcie roku. To oznacza, że rozliczą się razem już za rok ślubu. Dotychczas trzeba było czekać do kolejnego.
Co ważne, nowe zasady będą obowiązywać już w rozliczeniu za 2021 r. Zgodnie z art. 70 Polskiego Ładu zmiany wprowadzone w art. 6 ust. 2 ustawy o PIT mają zastosowanie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta